System „current form”, czyli „aktualna forma”, to jedno z narzędzi, które może być przydatne podczas typowania wyniku spotkania piłkarskiego. W systemie „current form” analizujemy pięć ostatnich spotkań gospodarza na własnym boisku i pięć ostatnich spotkań wyjazdowych gości.

systemy bukmacherskie
Aktualna forma w zakładach bukmacherskich

Za każde zwycięstwo przyznajemy gospodarzowi 3 punkty, za remis 1 jeden punkt, przegrana to 0 punktów. Trochę inaczej punktujemy gości. Za wyjazdową wygraną należą się im 4 punkty, za remis 2 punkty. Nie ma punktów za przegraną. Podczas analizy bierzemy pod uwagę tylko spotkania ligowe. Pomijamy więc puchary i mecze towarzyskie.

Jak to się robi w praktyce? System „current form” prześledzimy na przykładzie meczu Legia Warszawa – Jagiellonia Białystok. Poniżej przedstawiamy wyniki pięciu ostatnich ligowych meczów, w których Legia wystąpiła w roli gospodarza.

5. Legia- Ruch Chorzów 2: 0
4. Legia- Odra Wodzisław 0: 1
3. Legia- Bełchatów 4: 1
2. Legia- Widzew 3: 1
1. Legia- Zagłębie Sosnowiec 5: 0

Zwracamy uwagę, że numeracja meczów nie jest przypadkowa. Numerem 5 oznaczamy ostatnio rozegrane spotkanie, numerem 1 spotkanie rozegrane najwcześniej.

A oto pięć ostatnich wyników, które na wyjazdach osiągnęła Jagiellonia Białystok. Numeracja jest taka sama jak w przypadku spotkań gospodarzy.

5. Odra- Jagiellonia 1: 3
4. Wisła Kraków- Jagiellonia 5: 0
3. Bełchatów- Jagiellonia 2: 0
2. Zagłębie Sosnowiec- Jagiellonia 3: 1
1. Cracovia- Jagiellonia 2: 0

Liczymy punkty Legii (Home Team Points). Liczbę punktów w każdym spotkaniu mnożymy przez numer spotkania. A na koniec wszystko dodajemy.

Home team points= (1×3) + (2×3) + (3×3) + (4×0) + (5×3) = 33 punkty

Analogicznie liczymy „Away team points”, czy w naszym przykładzie wyniki drużyny z Białegostoku.

Away team points = (1×0) + (2×0) + (3×0) + (4×0) + (5×4) = 20

Teraz liczymy tzw. „points difference”, czyli “różnicę punktów”. W tym celu od “home team points” odejmujemy „away team points”.

Points difference = home team points- away team points

W naszym przypadku:

Points difference = 33- 20 = 13

Co daje nam „points difference”? Im wyższe, dodatnie point difference, tym większą szansę na wygraną mają gospodarze. Analogicznie, ujemny wynik „points difference” wskazuje na to, że większe szanse na wygraną mają goście. Im bardziej do zera zbliżony wskaźnik „points difference”, tym większa szansa na remis. Oczywiście przedstawioną poniżej metodę należy traktować, tylko i wyłącznie, jako jeden ze sposobów, który może nam pomóc przewidzieć wynik spotkania. Nic nie jednak nie zastąpi wiedzy, intuicji i (przede wszystkim) szczęścia.

Poprzedni artykułCzym jest Spread betting?
Następny artykułTypy 10 grudnia – poniedziałek