Spread betting – to w Polsce ciągle bardzo mało znane pojęcie. Warto jednak dowiedzieć się na czym polegają te popularne szczególnie w Stanach Zjednoczonych zakłady. Spread betting, to tak naprawdę obstawianie handicapów na zdarzenie dotyczące najpopularniejszych amerykańskich dyscyplin – koszykówki, footballu amerykańskiego i baseballu.  

Spread betting
Co to jest Spread betting?

Załóżmy, że obstawiamy mecz footballu amerykańskiego między drużyną A i drużyną B. Faworytem są Ci drudzy.
Spread może więc wyglądać następująco:

Drużyna A +8,5 – 110
Drużyna B –8,5 – 110

Sprawa jest prosta, jeżeli wybieramy opcją +8,5 – 110 zakładamy się, że drużyna A może przegrać mecz, ale nie więcej niż 8 punktami. Liczba – 110, oznacza wysokość kursu. Żeby wygrać na czysto 100 dolarów, gracz musi postawić 110.

Jeżeli wybierzemy opcję –8,5 – 110 zakładamy, że drużyna B wygra mecz co najmniej 9 punktami. Jeżeli tak się stanie, to za 110 postawionych dolarów wygrywamy 100.

Gdyby, któryś kurs określony byłby np. jako + 110, oznaczałby to, że za każde 100 postawionych dolarów graczy wygrywa 110 dolarów.

A co się stanie, jeżeli w spread w tym meczu określony byłby jako +8 – 110 i – 8 – 110? Wtedy, jeśli faworyt wygra różnicą dokładnie 8 punktów, mamy do czynienia z sytuacją, którą amerykanie określają jako „PUSH”. Zakład zostaje nierozstrzygnięty.

Oczywiście im wyższy „spread” (co można tłumaczyć jako rozpiętość), tym mniej możemy wygrać, bo zwiększamy swoje szanse.