Spread betting – to w Polsce ciągle bardzo mało znane pojęcie. Warto jednak dowiedzieć się na czym polegają te popularne szczególnie w Stanach Zjednoczonych zakłady. Spread betting, to tak naprawdę obstawianie handicapów na zdarzenie dotyczące najpopularniejszych amerykańskich dyscyplin – koszykówki, footballu amerykańskiego i baseballu.  

Spread betting
Co to jest Spread betting?

Spread betting w zakładach bukmacherskich

Załóżmy, że obstawiamy mecz footballu amerykańskiego między drużyną A i drużyną B. Faworytem są Ci drudzy.
Spread może więc wyglądać następująco:

Drużyna A +8,5 – 110
Drużyna B –8,5 – 110

Sprawa jest prosta, jeżeli wybieramy opcją +8,5 – 110 zakładamy się, że drużyna A może przegrać mecz, ale nie więcej niż 8 punktami. Liczba – 110, oznacza wysokość kursu. Żeby wygrać na czysto 100 dolarów, gracz musi postawić 110.

polski bukmacher sts oferta bonsuów 2020
Bonus bez depozytu od STS. Kod promocyjny BETONLINE

Jeżeli wybierzemy opcję –8,5 – 110 zakładamy, że drużyna B wygra mecz co najmniej 9 punktami. Jeżeli tak się stanie, to za 110 postawionych dolarów wygrywamy 100.

Gdyby, któryś kurs określony byłby np. jako + 110, oznaczałby to, że za każde 100 postawionych dolarów graczy wygrywa 110 dolarów.

A co się stanie, jeżeli w spread w tym meczu określony byłby jako +8 – 110 i – 8 – 110? Wtedy, jeśli faworyt wygra różnicą dokładnie 8 punktów, mamy do czynienia z sytuacją, którą amerykanie określają jako „PUSH”. Zakład zostaje nierozstrzygnięty.

Oczywiście im wyższy „spread” (co można tłumaczyć jako rozpiętość), tym mniej możemy wygrać, bo zwiększamy swoje szanse. 

Poprzedni artykułSystem Labouchere
Następny artykułAktualna forma w zakładach bukmacherskich