Przyzwyczailiśmy się w sieci do wielu rzeczy za darmo. Zupełnie bezpłatnie możemy oglądać mnóstwo materiałów na YouTube, grać w gry na automatach za darmo bez rejestracji w Total Casino. Przez lata użytkownicy telefonów z Androidem mogli między innymi korzystać z nieograniczonego miejsca na zdjęcia w ramach Google Photos. Od przyszłego roku będziemy mieć jednak do czynienia ze sporymi zmianami.

Czym są Zdjęcia Google?

Znana i popularna usługa od amerykańskiego giganta od lat dostępna jest dla każdej osoby, która założy sobie konto na Google. Polega ona na tym, że ws posób automatyczny system tworzy za nas kopie zapasowe zdjęć o wielkości nawet 16 megapikseli, a przy tym również filmów HD w 1080p. Na chwilę obecną odbywa się to zupełnie za darmo. Za każdym razem wykonywane przez nas zdjęcia czy też kręcone filmy za pomocą telefonu są nie tylko automatycznie zapisywane w pamięci smartfona, lecz także w chmurze Google. Poprzez nasze konto Google zyskujemy dostęp do nich zarówno z poziomu aplikacji, jak i strony internetowej na telefonie, tablecie czy też komputerze. Oglądać, modyfikować czy usuwać może je tylko posiadacz konta. Google udostępniło nam nawet prosty w obsłudze edytor, dzięki któremu mamy szansę na zmiany istotnych parametrów zdjęć, a przy tym samoczynnie prezentuje nam stylizowane zdjęcia, kolaże czy nawet albumy. Istnieje przy tym okazja do ich udostępniania innym użytkownikom.

Zdjęcia dzięki usłudze możemy także organizować i wyszukiwać według daty czy lokalizacji. Niewątpliwie ta usługa od Google jest wybawieniem dla tych osób, którym kończy się miejsce w telefonie czy na karcie pamięci. Dzięki obecności w chmurze znajdą się one na naszym koncie i mogą być bez obaw usunięte z telefonu czy tabletu.

Wielka zmiana w Google

Przez pierwsze 5 lat obecności tej usługi, mogliśmy bezpłatnie korzystać z  nieograniczonej ilości miejsca na zdjęcia i filmy. Jednak już od przyszłego roku Zdjęcia Google zaczną naliczać opłaty wynikające z przekroczenia podstawowego poziomu 15 GB. Wyjątek mają stanowić te osoby, które zdecydowały się na zakup telefonów Pixel od Google’a. Zmiana ta na całe szczęście nastąpi dopiero z początkiem czerwca 2021 r. Ważne jest także to, że wszystkie pliki przesłane przed tym terminem nie zostaną zaliczone na poczet darmowych 15 GB wolnego miejsca, dzięki czemu mamy jeszcze ponad pół roku na zdecydowanie się, czy nadal chcemy korzystać z podstawowego planu. Do połowy przyszłego roku możemy wciąż korzystać z dotychczasowej opcji. Zmiana ta jednak jest niepokojąca, albowiem mnóstwo osób korzystało z tej usługi Google.

Google argumentuje wprowadzenie płatnych pakietów tym, że już teraz w bezpłatnej wersji oferuje o wiele więcej przestrzeni dyskowej niż inne znane marki. Ponadto zdaniem firmy zdecydowana większość (nawet 80%) użytkowników usługi nie jest w stanie nawet wykorzystać w okresie 3 lat pełnego pakietu. Sama firma będzie jednak regularnie nas informować poprzez alerty i ostrzeżenia, że jesteśmy blisko wyczerpania wolnej przestrzeni dyskowej. Google wychodząc z pomocą użytkownikom, wprowadza również nowe rozwiązania służące zarządzaniu pamięcią masową, dzięki czemu możliwe będzie łatwiejsze znajdowanie i usuwanie zdjęć z biblioteki.

Według opublikowanych przez Google danych na chwilę obecną na serwerach firmy przechowywanych jest ponad 4 biliony zdjęć. Ponadto tylko w każdym tygodniu wartość ta powiększa się o aż 28 miliardów nowych plików. Pokazuje to zatem, z jak wielką skalą mamy do czynienia. Nowe pakiety, które mają obowiązywać dla klientów wynoszą, od 1,99 USD na miesiąc za 100 GB po nawet 149,99 USD na miesiąc za aż 30 TB.  

Poprzedni artykułTypy bukmacherskie na mecz WBA – Leeds – 29 grudnia (wtorek)
Następny artykułTypy dnia – 5 stycznia (wtorek)